Seo

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Basit bir ifadeyle, insanlar işletmenizle ilgili ürün veya hizmetleri Google, Bing ve diğer arama motorlarında aradığında görünürlüğünü artırmak için sitenizi iyileştirme süreci anlamına gelir. Sayfalarınız arama sonuçlarında ne kadar iyi görünürse, dikkat çekme ve potansiyel ve mevcut müşterileri işletmenize çekme olasılığınız o kadar artar. Faydalarını daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse; seo web sitenizin kalp sağlığıdır. Tüm ticaretiniz sayfanız hit almaya başladığında web sitenizde ilerler. Kazancınızın veya cironuzun artmasını veya eksilmesini web sitenizin sırası belirleyecektir.

arama-motoru-optimizasyonu-nedir
arama-motoru-optimizasyonu-nedir

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) nasıl çalışır?

Google ve Bing gibi arama motorları , web’deki sayfaları taramak, siteden siteye gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bir dizine yerleştirmek için botları kullanır. Dizini, o sırada tam olarak aradığınızı bulmanıza yardımcı olmak için bir kütüphanecinin bir kitap (veya bir web sayfası) açabileceği dev bir kütüphane gibi düşünün.

Ardından, algoritmalar, belirli bir sorguda arama sonuçlarında sayfaların görünmesi gereken sırayı belirlemek için yüzlerce sıralama faktörünü veya sinyali dikkate alarak dizindeki sayfaları analiz eder. Kütüphane benzetmemizde, kütüphaneci kütüphanedeki her kitabı tek tek yıllarca inceledi hatta sattı ve sorularınızın cevaplarını tam olarak hangisinin alacağını size söyleyebilir.

SEO başarı faktörlerimiz, kullanıcı deneyiminin çeşitli yönleri için vekiller olarak kabul edilebilir. Arama botlarının, bir web sitesinin veya web sayfasının arama yapan kişiye aradıklarını tam olarak ne kadar iyi verebileceğini tahmin etme şeklidir.

Ücretli arama reklamlarından farklı olarak , daha yüksek organik arama sıralamaları elde etmek için arama motorlarına ödeme yapmazsınız, bu da SEO uzmanlarının işe girmesi gerektiği anlamına gelir. İşte biz burada devreye giriyoruz.

arama-motoru-optimizasyonu
arama-motoru-optimizasyonu

Periyodik SEO Faktörlerimiz,  her biri SEO için genel önemine göre altı ana kategori ve ağırlıkta düzenler. Örneğin, içerik kalitesi ve anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonunun temel faktörleridir. Taranabilirlik ve hız, önemli site mimarisi faktörleridir.

Yerel SEO, Haber/Yayıncılık ve E-Ticaret SEO. Genel SEO Periyodik Tablomuz size en iyi uygulamalar konusunda yardımcı olurken, bu uygulamaların her biri için SEO ‘nun nüanslarını bilmek, küçük işletmeniz, yemek tarifi blogunuz ve/veya e ticaret mağazanız için arama sonuçlarında başarılı olmanıza yardımcı olabilir.

Arama algoritmaları, alakalı, yetkili sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörleri göz önünde bulundurarak optimize etmek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) pazarlama için neden önemlidir?

SEO, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır. Çünkü insanlar genellikle ürünler ve hizmetler hakkında bilgi bulmak için ticari amaçla her yıl trilyonlarca arama yapar . Arama genellikle markalar için birincil dijital trafik kaynağıdır. Diğer pazarlama kanallarını tamamlar. Daha fazla görünürlük ve arama sonuçlarında rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almak, kârlılığınız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Bununla birlikte, arama sonuçları , son birkaç yılda kullanıcılara daha doğrudan yanıtlar ve kullanıcıları başka web sitelerine yönlendirmek yerine sonuçlar sayfasında tutma olasılığı daha yüksek olan bilgiler sağlamak için gelişmektedir .

Ayrıca , arama sonuçlarındaki zengin sonuçlar ve Bilgi Blogları gibi özelliklerin görünürlüğü artırabileceğini ve kullanıcılara doğrudan sonuçlarda şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sağlayabileceğini unutmayın.

Özetle, SEO bütünsel bir pazarlama ekosisteminin temelidir. Web sitesi kullanıcılarınızın ne istediğini anladığınızda, bu bilgiyi kampanyalarınızda (ücretli ve organik), web sitenizde, sosyal medya mülklerinizde ve daha fazlasında uygulayabilirsiniz.

arama-motoru-optimizasyonu-onemi
arama-motoru-optimizasyonu-onemi

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) nasıl öğrenilir?

SEO’ya faydalı bir giriş için, Türk Web Periyodik SEO Faktörleri, başarılı sayfa içi ve sayfa dışı SEO öğelerinin yanı sıra sitenize yarar  sağlayacak taktikler de dahil olmak üzere bilmeniz gereken tüm temel kavramları size tanıtmayı arzulamaktadır.

3 Arama Motoru Optimizasyonu Alanı Vardır : 

  • Yerel SEO
  • Güncel Yayınlar /Haber SEO
  • E-ticaret SEO’su

SEO Faktörleri SEO Kılavuzunun temelini oluşturur. Bu kaynaklar SEO hakkında bilgi edinmenize ve başarı stratejinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

arama-motoru-optimizasyonu-nasil-yapilir
arama-motoru-optimizasyonu-nasil-yapilir

Arama Motoru Optimizasyonunda TürkWeb’in SEO Rehberi

SEO Faktörleri, sitenize organik trafik çekmek için sağlam bir strateji geliştirebilmeniz adına arama optimizasyonunun temelleri konusunda size yol gösterir.

Aşağıdaki kılavuzda, bu faktörleri daha derinlemesine açıklıyoruz ve web sitenizin organik aramadan daha fazla ziyaretçi almasına yardımcı olacak arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlardan taktik ve ipuçlarını vurguluyoruz. Neler yapıyoruz? Seo uygulamalarında adım adım tüm başarıya ulaştıran çalışmalarımızı paylaşıyoruz.

arama-motoru-optimizasyon-rehberi
arama-motoru-optimizasyon-rehberi

Günlük SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Haberleri ve Uzman SEO Önerileri

En son SEO haberleri ve uzman yazıları için SEO başlığına göz atın . TürkWeb ‘in bir dizi arama pazarlaması haberleri ve özel analizler ve öngörüler içeren günlük e-posta bültenini almak için kaydolun.

Türk Web SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Kitaplığı

Genel olarak SEO’yu kapsamanın yanı sıra, Türk Web, özellikle büyük arama motorları için arama motoru optimizasyonu alanlarına da sahiptir:

  • Google SEO’su
  • Google Algoritma Güncellemeleri
  • Google Arama Konsolu
  • Bing SEO’su

 

Dilek Esmer Baday

"Türk Web Bilişim" Kurucusuyum. 1988 yılında Ankara' da doğdum. 2007 yılında ilk reklam ajansımı açtım. Geniş bir kitle tarafından "seo danışmanı" olarak bilinirim. "İmkansızı mümkün kılmaya inanıyorum, çünkü pes etmek hiç eğlenceli değil." diyerek kendi alanımda zor projelere imza attım. Web Site Tasarımı, Seo Uzmanlığı, Reklam, Medya Yönetimi, E-Ticaret, Marka Yönetimi ve Kurumsal Kimlik alanlarında kendimi sürekli geliştirdim. Markanızın bilinirliğini artıran yöntemler uygular, garantili sonuçlar üretirim. İyi bir içerik üretcisi olduğum söylenir. Web sitelerinizi teslim etmek isteyeceğiniz sayılı uzmanlardan biri olarak bilinirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu