İnternetWeb Tasarım

Web Tasarım Öğrenmek İstiyorum Nereden Başlamalıyım?

Web Tasarımcı Nasıl Olunur? Web Sitesi Nasıl Tasarlanır? Web Tasarım Öğrenmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Günümüzde web tasarım öğrenmek isteyenlerin sayısı bir hayli çoğlamaya başlamışken bizlerde bu konu hakkında biraz bilgi verelim istedik.

“Web tasarım öğrenmek isteyenlerin öncelikle bu işi profesyonel yapabilmesi için ilgili üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması önemlidir. “

Aslında yukarıdaki cümle biraz bilimsel bir açıklama mı? Ne dersiniz ? Yaptığınız işi profesyonel olarak yapmanız elbette en doğru yol. Fakat profesyonellik biraz da tecrübe ile kazanılmıyor mu?

Bize göre eğitimi nerede aldığınız değil analitik zekanız önemlidir. Çoğu ilgili bölüm mezunlarının yapamadığı web işlemlerini çeşitli bilişim firmalarında çalışarak tecrübe kazanmış kişiler yapıyor.

Biraz teknik bilgi almaya ne dersiniz ? 

Web tasarım için gönüllü olduğunuzun farkındayız. Neden sizde bir web sitesi tasarımı yaparak para kazanmayasınız ki ?  Bunun için hiç bir engel yok. Kaç yaşında olursanız olun belirli bir hedefiniz varsa ve bu yolda kararlıysanız arkanıza bakmayın.

Aslında web tasarım HTML ile başlar derler. Size biraz karmaşık gelip gözünüzü korkutabilir. Hayır korkmayın! Bir kaç demirbaş html kod kümelerini bilgisayarınızın veya tabletinizin bir kenarına not olarak kaydettikten sonra sorun olmayacaktır.

Öncelikle HTML kodlamayı kavradığınızda PHP, ASP gibi kodlama dillerini de öğrenmeniz kolaylaşacaktır. 

Benim yegane önerim:  Youtube videolarında sınırsız kodlama eğitimleri bulunuyor. Lütfen sıkılmadan bunları izleyin. Nasıl başardığınıza kendiniz bile inanamayacaksınız.

Buradan Bakın …

Yaratıcılık Photoshop’da başlar. Sizlere web tasarıma 17 yaşındayken nasıl başladığım hakkında biraz kısa bilgi vereceğim. =) 

Reklam ajansının birinde yemek olarak sadece ekmek arası peynirle başlayan hikayeyi merak ediyorsunuz buyurunuz.

Liseden sonra yaz dönemi başlamıştı. Evde boş boş eylül ayı üniversite kayıt zamanlarını beklemektense bir reklam ajansında işe başladım. Emekli bir karakol polisinin bürosuydu burası. Ankara’nın kalabalık bir semtinin tam ortasında bir ajans.

Aslında kartvizitle başlayan hikayemin buralara kadar geleceğini tahmin bile etmemiştim. Tabi yıl o zaman 2006. Google’da bugünkü kadar içerik imkansız bulamazsınız. Hele ki bilgisayarlar sayılı evlerde var. Senetle satın aldığım bir bilgisayarım var ama içine bu tasarım programları nasıl yüklenir? Efendim “CorelDraw” var o zaman “crack” filan diyorlar nasıl yapacağım ? Derken ofiste peynir ekmek eşliğinde bir öğle arası, grafik tasarımcı Erhan’ın karısı doğum yapacak adam yok ortalıkta müşteriler kapıda sıralandı.

Emekli polis memuru Sinan bey kaşları çatmış müşterilere tek tek iki gün sonra gelmelerini söyleyerek ikna etmeye çalışıyor. Eeee bende Erhan’ın yanında 3 gündür filan izliyorum nasıl çalıştığını.

Neyse bir kuaför vardı yan dükkanda o da gelmiş sıra bekliyor. İki gün önce fön çektirdim, öyle tanıştık ama içten bir kadıncağız. Yanıma yaklaştı. Bir flaş disk uzattı bana. =) İşte benim hikayem orada başladı.

“Reklamcılar bilir. Eskiden yaptığımız tasarımları müşterilerin getirdiği flaş disk denilen alete yükler sonra istediği matbaada bastırsın diye verirdik. Eğer matbaa hizmeti de veriyorsak buna gerek kalmazdı ama bazı müşteriler ısrarla yapılan tasarımın bu diske kaydedilmesini isterdi. Tabi bu müşteriler bittikçe kart bastırır, aynı tasarımı sürekli kullanırlardı. ”

Bana şöyle dedi.

–  Dilekciğim yeni başladığını biliyorum ama bu flashın içinde benim kuaförün kartvizit tasarımı var. Sadece numara değişti geri kalan herşey aynı. Bunu Erhan’ın bilgisayarında aç ve sadece numarayı değiştir.

O kadarını yaparım canım diyip aldım. Flashtan dosyayı tıklayıp açtım. Zaten program yüklü olduğu için hemen karşıma tasarım çıkınca, numarayı değiştirip kaydedip verdim.

Kadının bayağı hoşuna gitti sonra şöyle dedi bekleyenlere:

– Yeni tasarım isteyenler değilde değişiklik yaptıracaklar Dilek Hanıma yaptırsın. =)

Bir taraftan korkuyorum ama yine de sevindim bu cümleye hiç unutamadığım cümleydi o hayatım boyunca.

Sinan Bey’in şüpheli ama çaresiz bakışıyla birlikte tek tek değişiklik yaptıracakları aldım. Zaten değişiklik yaptıracak olan müşteriler çoğunluktaydı.

Derken ben artık sadece değişiklik yapmıyorum. Bir başka müşteriye yapılmış tasarımın renklerini değiştirip, yeni müşterilerin bilgileri ile birleştirdikten sonra baskıya filan gönderiyorum. =)

Erhan bu arada karısı doğum yapınca iki gün sonunda döndüğünde benim çoğu işi yaptığımı görüp birkaç gün izin daha istedi. Sinan Bey bana farkettirmeden asla izin veremeyeceği Erhan’a sadece biraz mırıldanma eşliğinde “olur” diyerek göndermişti.

İşler bana kaldıkça hoşuma gitti tabi. Günler birbirini kovalıyor, ben kartvizitle sınırlı kalmayıp broşur ve katalog tasarımlarını da değiştirme yöntemiyle yapıyorum. Erhan’ın bilgisayarından crack dosyalarını yürütüp evdeki bilgisayarıma baskı programlarını yükleyip geceleri de iyice öğrenmek için kendi kendime tasarımlar yapıyorum. O kadar hoşuma gitti ki bu durum, gördüğüm işe atlıyorum. Hatta bütün sülaleme kartvizit tasarlamışımdır emin olun =)

Bu 3 ayı böyle geçirdikten sonra eğitimime Görsel İletişim bölümünde devam ederken işi asla bırakmadım. Freelancer olarak başladığım bu işe evdeki bilgisayarımdan tüm aldığım işleri teslim ederek devam ediyor, hergün yeni birşey öğreniyordum. Sonradan yaptığım katalog tasarımları html olarak kaydederek web sitelerine yüklüyor, web sitesi tasarımı da yapmış oluyordum.

Mezuniyetimden sonra çoğu programı hem teknik olarak hem de pratik olarak kullanmayı öğrenmiştim. Eğitimlere yıllar geçtikçe her mecrada bir yenisi ekleniyor ve ben bunların tümüne başvurarak daha fazlasını öğrenmek hem de sertifika sahibi olmak için  katılıyordum.

Her yeni bilgi ve güncellemeyi Google sayesinde takip ederek kendini sürekli geliştiren web dünyasının bir ferdiydim artık. Üzerinden 12 yıl geçmiş olmasına rağmen dün gibi hatırladığım anılarım hep bir adım önde olmamın yegane manevi desteğidir.

TürkWeb ailesine katıldığım için şanslıyım. Bu gün bu büyük aile sayesinde kendini sürekli geliştiren bir web tasarım ve seo uzmanı statüsü kazanmaktan onur duyuyorum =)

Dilek Esmer Baday 

Türk Web Tasarım Seo ve Dijital Marka Uzmanı 

 

 

 

 

 

 

 

Dilek Esmer Baday

TürkWeb®; Web Tasarım ve Seo Optimizasyonu alanında kendini 2007 yılından beri geliştiren, teknolojiyi takip eden, çözüm odaklı bir markadır. Kriz yönetimi uzmanıdır, markanızın bilinirliğini artıran yöntemler uygular. Garantili sonuçlar üretir. İyi bir içerik üreticisidir. Web sitelerinizi teslim etmek isteyeceğiniz en güvenilir adres …

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Tıkla Ara +905422920374
Kapalı