Web Sitesi TasarımıWeb Tasarım
Trend

Web Tasarım Nedir

“Web tasarımı nedir?” veya “web tasarım nedir?” sorusuna tek bir kısa cevap verecek olursak; Web tasarımı, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle yazılım geliştirme yerine web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi açısından önemi vurgulanır. Web tasarımı, eskiden masaüstü tarayıcılar için web siteleri tasarlamaktı; ancak, 2010’ların ortalarından bu yana, mobil ve tablet tarayıcılar için tasarım giderek daha önemli hale geldi.

web-tasarim-nedir
web-tasarim-nedir

İyi Bir Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır ?

Dolayısıyla web siteleri ne kadar mobil uyumlu, seo altyapılı ve kullanıcı deneyimi açısından iyi tasarlanmış olursa o kadar trafik alır ve müşterilerini çoğaltır. Şirketlere özel web siteleri, hizmet siteleri, e-ticaret sitelerinin amacı da google da iyi bir sıralama faktörü yakalamaktır. Fakat buna başlamanın yolu iyi bir web sitesi ile başlangıç yapmaktan geçiyor.

iyi-bir-web-sitesi-tasarimi-nasil-olmalidir
iyi-bir-web-sitesi-tasarimi-nasil-olmalidir

Web Tasarım Neden Yapılır?

Kısacası web tasarım; bir domain (alan adı) altında kullanılan bir hosting alanı içerisinde barındırılan görsel ve içerikler bütünü ile firmanızı tanıtmak amacıyla yapılır.  Bir arayüze sahip olması ve formunu tamamen kullanıcı deneyimine uygun sunması onu web sitesi yapan en önemli özelliktir. Web siteleri firmanızın hizmetlerini net ifadelerle tanıtmalı ve rekabet ortamında en iyisi olduğunuza müşterilerinizi ikna etmelidir. İkna etmenin yolu ise kaliteli görseller, içerikler, makaleler ve referanslarınızdır. Bütün bunlar tamamlandığınızda web sitenizin sizin iş yeriniz statüsünde bir işletme haline nasıl büründüğüne şaşıracaksınız. İşte tam da web sitesi bu işe yarar.

web-tasarim-neden-yapilir
web-tasarim-neden-yapilir

Web Tasarımcısı Ne Yapar ?

Web tasarımcısı, web siteleri için içerikler ve görseller hazırlar. Bunu müşterilerine bir hizmet olarak sağlar. Bunun yanı sıra bir web tasarımcısı iyi bir kodlama bilgisine sahip olmalı web siteleri üzerindeki kullanıcı deneyimini en iyi şekilde sağlamalıdır.  İyi bir web tasarımı kullanıcıya göre (yani müşterilerinizin kullanımına göre)  kolay olmalıdır.

web-tasarimcisi-ne-yapar
web-tasarimcisi-ne-yapar

Web Tasarım Ne Kadar Kazanır

Web sitesi yaptırmayı düşünenlerin çoğu web sitesinin olması durumunda miktar olarak ne kadar gelir sağlayacağını merak etmektedir ? Fakat durum web sitelerinin belirli miktar kazançlarından ibaret değildir. Yaptırmak istediğiniz web sitesi içeriğinde hangi faaliyeti müşterilerinize sunacaksınız, o hizmetin açık pazardaki genel kazancını baz almalısınız. Örneğin bir boya ustası bir daireyi bin lira bedel karşılığında müşterilerine sunar. Web siteleri ile ilgisi sadece bu boyacıya müşterilerinin onu webdeki bulunabilirliği sayesinde iş yaptırmış olmasıdır. Kısacası web sitelerinde sunmuş olduğunuz hizmetin piyasa değeri iyi bir getiri sağlıyorsa şimdi başlamanın tam zamanı. Hoş ve google dostu bir web sitesi ile daha fazla müşteri elde etmek için çalışmalara bugunden başlayın.

web-tasarim-ne-kadar-kazanir
web-tasarim-ne-kadar-kazanir

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web tasarımı bir içerik bütünüdür demiştik fakat hiç teknik özelliklerinden bahsetmedik. Tasarımdan ziyade web sitesi yapmak için bazı kodlama teknikleri kullanılmaktadır.

PHP, ASP, HTML, CSS gibi teknikler kullanılarak önce kodlanır, daha sonra görsel içerikleri hazırlanmaktadır.

Daha sonrada text içerikleri ile bütünleşir. Tabiki en iyi görselleri hazırlamada yine profesyonel bir grafik tasarım uzmanı olmanız gerekir. Yaptığınız grafiklerle sitenize görsel bir zenginlik uygulamalısınız.

Böylece Google doğal ve yeni üretilen resimlere ilgi duymaktadır.

Hatta bunun için farklı mecralardan alınan görselleri sitenizde olduğu gibi kullanmanız. Google’ın sitenize düşük kalite bir web sitesi gözüyle bakmasına sebep olur.

Web Tasarım Programları : ADOBE DREAMWEAVER – MİCROSOFT FRONTPAGE – FREEHAND – ADOBE ILLUSTRATOR – NOTEPAD++ gibi programlardır.

web-tasarimi-nasil-yapilir
web-tasarimi-nasil-yapilir

Web Tasarım Sayfa Tasarımı Nedir?

Estetik olarak hoş uygun içerikler sağlamış tasarımların sayfalar halinde formatlı halidir.  Birçok web sayfası, sıradan hazırlanmış seo içerik potansiyeli olmayan, profesyonel görünmeyen niteliğe sahiptir.

Bu yüzden google siteler arası analizi giderek geliştirmiş, en iyiyi üst sıralara taşımak için bazı algoritmalar kullanarak siteleri ödüllendirmiştir. Google’ın sizi ödüllendirmesi daha fazla trafik alacağınız anlamına geleceğinden sonuçtan çok memnun oluyorsunuz.

web-tasarim-sayfa-tasarimi-nedir
web-tasarim-sayfa-tasarimi-nedir

Web Tasarım Dersleri

Çoğu kurum veya kuruluşlarca verilmektedir. Web tasarım profesyonel yazılım uzmanlarının işidir. Binlerce yönerge var. Fakat en iyiyi ortaya çıkarmak için uzun yıllar eğitim almak gerekmektedir.

Son Olarak;

Daha Fazla Web Tasarım

Google

Dilek

"Türk Web Bilişim" Kurucusuyum. 1988 yılında Ankara' da doğdum. 2007 yılında ilk reklam ajansımı açtım. Geniş bir kitle tarafından "seo danışmanı" olarak bilinirim. "İmkansızı mümkün kılmaya inanıyorum, çünkü pes etmek hiç eğlenceli değil." diyerek kendi alanımda zor projelere imza attım. Web Site Tasarımı, Seo Uzmanlığı, Reklam, Medya Yönetimi, E-Ticaret, Marka Yönetimi ve Kurumsal Kimlik alanlarında kendimi sürekli geliştirdim. Markanızın bilinirliğini artıran yöntemler uygular, garantili sonuçlar üretirim. İyi bir içerik üretcisi olduğum söylenir. Web sitelerinizi teslim etmek isteyeceğiniz sayılı uzmanlardan biri olarak bilinirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonTıkla Ara : +905422920374