Seo

Web Siteleri Birinci Sayfaya Nasıl Gelir? Seo Stratejileri

Web Siteleri Birinci Sayfaya Nasıl Gelir? Milyonlarca web sitesi sahibi veya sektöre yeni hazırlananlar web sitelerinin birinci sayfaya nasıl geleceğini merak ediyor? Çeşitli araştırmalar ve deneme yanılma yöntemlerini unutun. Şimdi sizlere seo stratejileri hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Web siteleriniz veya projeleriniz birinci sayfaya (sıraya) yani serp sonuçlarında istediğiniz trafiğe nasıl ulaşır ? Web sitelerinizi seo optimizasyonu ile birinci sıraya nasıl getiriyoruz? Bunu sağlamak için neler yapıyoruz? Aşama aşama uyguladığımız seo stratejilerimizi sizlerle paylaşalım:

Öncelikle web sitelerinize istediğiniz trafiği sağlamak için kullanılan seo nedir ? Bunu kavramamız gerekiyor. Seo optimizasyonu nedir? Arama Motoru Optimizasyonu nedir ? Bunları inceleyerek okumaya devam edebilirsiniz ?

Şirketinizin bir web sitesine ve bilinirliğinin artırılmasına ihtiyacı var. Bir SEO uzmanı değilsiniz. SEO konusunda yılların deneyimine sahip değilsiniz. Panik devreye giriyor.

Web Siteleri Birinci Sayfaya Nasıl Gelir?

Devam edelim! İster inanın ister inanmayın, ister proje devralıyor olun, ister SEO stratejinizi geliştiriyor olun veya yeni başlıyor olun, SEO’nun temelleri zorluğu çalışma yaptığınız alana göre değişmektedir. Aslında, çoğunlukla sadece içerikle ilgili olduğu söylenir. Ama bu kocaman bir yalandır.

SEO uzmanlığı alanında kariyer yapmış kişileri tenzih ederim.  Bizim ihtiyacımız olan trafik. Her uzmanın başarılı çalışmaları inanılmaz derecede değerli çünkü SEO için çok fazla yönerge var ve Google gibi arama motorları algoritmalarını güncellemeye devam ettikçe sürekli değişiyor.

Demek istediğim, web sitenizin organik arama motoru trafiği için iyi konumlandırılmasını sağlamak gerekir.  Ama iyi bir ajansla çalışmanızın size daha fazla yardımcı olacağı da bir gerçektir. Güçlü bir SEO stratejisi oluşturmanın, seo ajansımızın sizin için neler yapabileceği hakkında bu yedi basit yolu inceleyin:

1. Anahtar Kelimelerinizi Bilin, Biz Analiz Eder Artırırız

 

Her şey sırayla. Hedef pazarınızın, şirketinizin sorunlarına çözümler bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığını bilmeden pek bir şey yapamazsınız. Bu biraz araştırma gerektirir. Ürününüzün veya hizmetinizin potansiyel müşterisinin aradıklarına ve dolaştığı içeriklere bakın. Sorunuza nasıl yanıtlar beklerdiniz? Arama motorunuzda ne arardınız?

Bize belirttiğiniz işinizle alakalı bir kaç anahtar kelimeyi bize bildirdiğinizde anahtar kelimelerinizle ilgili ummalı ir çalışma başlatır, bu anahtar kelimeleri çeşitlendiririz. İyi bir algoritma ile sayfanıza yerleştirir ve sonuçları sürekli analiz ederiz.  Bu iş sizin için yıllar sürebilir. Fakat seo uzmanlarının işi tam olarak budur. Sizlere uzmanlarımızın hangi yöntemleri uygulayarak nasıl sitelerinizi arama motorlarında görünür olmasını sağladığını adım adım anlatıyoruz. Bu zorlu bir yolculuk. Bazı firmalar bunun için bir çalışan işe alsa dahi başarıyı yakalayamıyor. Nedeni her yönerge için bir uzman kişinin şart olması. Hemen inceleyelim:

  • Seo uzmanı anahtar kelimeleri analiz eder.
  • Bu anahtar kelimeler için özel metinler yazar.
  • Anahtar kelimeleri nerede kullanacağını bilir.
  • Bu anahtar kelime analizini binlerce araştırma sonucu ile raporlar.
  • Aylar süren bir çalışma sonucunda bu anahtar kelimeler ile yükselir.

Yine de bu yönergeleri kendiniz uygulamak isterseniz tabiiki bu sizin tercihiniz.

web-sitelerinizi-birinci-sayfaya-tasimada-anahtar-kelimelerin-rolu
web-sitelerinizi-birinci-sayfaya-tasimada-anahtar-kelimelerin-rolu

2. Yüksek Kaliteli İçerik

 

Buradaki anahtar, pazarlama becerimizi kullanarak ve ilgi çekici içerikler oluşturarak ilerlediğimiz uzun bir yoldur. Hedef pazarınız için en önemlisi kaliteli içeriktir. Değerli içerik, ziyaretçilerinizin sahip olduğu soruları yanıtlayan, yaptıkları işte veya aradıkları şeyde iyi sonuçlar bularak onları bilgilendiren içeriği içerir. Oluşturduğunuz harika içerikte, uygun anahtar kelimeleri doğal olarak kullanmak en önemlisi. Uzmanlarımız kaliteli içerikleri nasıl hazırlıyor:

Sitenizin sıralamasını şişirmek amacıyla sayfalarınızı doldurmaya çalışmaz (yani içeriğinize, meta etiketlerinize, Alt açıklamalarınıza vb. anahtar kelime terimlerini tekrar tekrar eklemez). Bunun arama sıralamanıza yardımcı olmayacağının farkındadir. (aslında, ona zarar vereceğini bilir). Tam tersine doğru zamanda doğru anahtar kelimelerle bir algoritma oluşturur.

Arama motorlarının botları akıllıdır. Yaptığınız her illegal hareketi algılayacaktır. Sıralamanızı düşürerek veya sitenizi dizinden tamamen kaldırarak sitenizi cezalandırabilirler.

Ayrıca, web sitenizin ziyaretçilerini etkilemez. Kim aynı kelimeleri tekrar tekrar okumak ister: organik köpek maması ? Organik köpek maması arıyorsanız , başka yere bakmayın.

“Bizim organik köpek maması web sitesi sipariş için en iyi yerdir organik mama .” Bunu okumaktan hoşlandınız mı? Tabiki hayır.

Gerçek olsun – bir insan için yazıyorsunuz.

birinci-sayfa-icin-yuksek-kaliteli-icerik
birinci-sayfa-icin-yuksek-kaliteli-icerik

3. Web Sitesi Sayfanızın URL’lerinde Anahtar Kelimeleri Kullanmak

 

SEO çalışmamızda önemli oldukları için sayfa URL’lerinizde anahtar kelimeler kullanırız. Anahtar kelime araştırmamızın işe yaradığı yer burasıdır . Örneğin, bir sayfa “güneş enerjisi” ürününüzden bahsediyorsa, o sayfanın URL’si ürünler/güneş enerjisi olmalıdır. En yaygın ve en çok aranan uygun anahtar kelimelere odaklanırız. “Güneş enerjisi firması” ile “güneş enerjisi ekipmanları tedarikçisi” arasında karar vermeye çalışıyorsak, arama sıralamasında en yüksek olanı seçeriz.

Arama sıralamasını kontrol etmenin birkaç hızlı ve kolay yolu vardır. Biri, Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı‘yı kullanmaktır. Arama hacmi açısından geçmişte ne kadar popüler olduklarına dair bir fikir edinmek için anahtar kelimelerinizi araştırdığımız yer burasıdır. Keşfetmek için gerçekten eğlenceli bir site olan Google Trends‘i de kullanıyoruz.

sayfa-url-icinde-anahtar-kelime-kullanimi
sayfa-url-icinde-anahtar-kelime-kullanimi

4. Sayfa Başlıklarını Gözden Geçirme

 

Web sayfalarınız için ilgi çekici ve ilginç başlıklar oluşturmak çok önemlidir. Hedef pazarınızı kimsenin ele geçirmesine izin veremeyiz.

İşe koyulurken ilk sorduğumuz soru: Bu sayfadaki içerikten elde edecekleri fayda nedir ve kullanıcılar bu bilgileri neden umursamalılar? Bunu yaptıktan sonra, başlığı kısaltır, güçlü kelimeler kullanır ve eğlenceli aliterasyonlar deneriz.  Bu dikkat çekici başlıkları oluştururken, anahtar kelimenizin başlıklarda kullanırız.

sayfa-basliklarini-gozden-gecirme
sayfa-basliklarini-gozden-gecirme

5. Ek Anahtar Kelime Yerleşimi İçin Sayfaları İnceleme

 

Artık hedef pazarınızın ihtiyaç duyduğu (ve istediği) yüksek kaliteli içerik oluşturduğumuza ve onları meşgul etmek, daha fazla okumaya teşvik etmek için dikkat çekici başlıklara sahip olduğumuza göre, geri dönerek herşeyi yeniden inceleriz. İncelememizde, doğal olarak anahtar kelimeleri yerleştirebileceğimiz ek yerler ararız.

Sayfalarda anahtar kelimeleri kullanırken başına veya sonuna edilgen kelimeler ekleyerek bunlardan cümle oluşturduk mu? Kontrol ederiz. Eksikleri gözden geçirdikten sonra çeşitli analizlerle sayfa değerini yükseltmeyi hedefleriz.

anahtar-kelime-yerlesimi
anahtar-kelime-yerlesimi

6. Kullanıcı Deneyimini İyileştirme

 

Bu, web sitesi içeriğinin ötesinde, ancak güçlü SEO sıralamalarında iyi kullanıcı deneyimi giderek daha önemli hale geliyor. Son iki yılda Google, platformlar ve cihazlar arasında kaliteli kullanıcı deneyimleri sunan sitelere çok daha fazla önem verecek şekilde gelişti. Geleneksel sıralama faktörleri hala kral olmasına rağmen, arama motoru optimizasyonu giderek daha fazla kullanıcı optimizasyonu haline geliyor.” Bu nedenle, web sitenizde gezinmenin kolay ve sezgisel olduğundan ve her bağlantının çalıştığından, ziyaretçilerinizi aradıkları bir sonraki bilgiye götürdüğünden emin olmadan web sitelerini yayınlamayız.

kullanici-deneyimi
kullanici-deneyimi

7. Bir Seo Uzmanı İle Çalışmanızın Faydaları

 

Web Siteleri Birinci Sayfaya Nasıl Gelir? Daha önce de söylediğim gibi, temel SEO çoğunlukla sağduyudur. Ancak, maddi gücünüz varsa, sitenizin gerçekten optimize edildiğinden emin olmak için bir SEO uzmanı kiralamak akıllıca olacaktır. Biz SEO danışmanı veya ajansı olarak sitenizi denetleyebilir ve en önemli anahtar kelimelerinize göre nasıl performans gösterdiğine bakabiliriz. Sitenizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacak öncelikli bir eylem listesi sağlarız.

İşte size harika bir haber: Web sitenizin organik arama motoru trafiği konusunda iyi konumlandırıldığından emin olmak için SEO sihirbazı olmanıza gerek yok. Sağduyunuzu ve yukarıda özetlenen yedi basit ipucunu sizin için kullanarak kısa zamanda hedefinize ulaşmanızı sağlıyoruz. Seo stratejileri sır değildir. Web sitemizde nasıl uygulamalar yaptığımızı anlatmakta hiç bir sakınca görmüyoruz.

Web sitelerine SEO uygulaması için söyleyeceğiniz farklı şeyler mi var ?  Aşağıdaki yorumlar bölümünde onlardan bahsedebilirsiniz. İlgiyle okumak isteyeceğimizden emin olabilirsiniz.

Dilek Esmer Baday

"Türk Web Bilişim" Kurucusuyum. 1988 yılında Ankara' da doğdum. 2007 yılında ilk reklam ajansımı açtım. Geniş bir kitle tarafından "seo danışmanı" olarak bilinirim. "İmkansızı mümkün kılmaya inanıyorum, çünkü pes etmek hiç eğlenceli değil." diyerek kendi alanımda zor projelere imza attım. Web Site Tasarımı, Seo Uzmanlığı, Reklam, Medya Yönetimi, E-Ticaret, Marka Yönetimi ve Kurumsal Kimlik alanlarında kendimi sürekli geliştirdim. Markanızın bilinirliğini artıran yöntemler uygular, garantili sonuçlar üretirim. İyi bir içerik üretcisi olduğum söylenir. Web sitelerinizi teslim etmek isteyeceğiniz sayılı uzmanlardan biri olarak bilinirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu