Mobil Uyumlu (Responsive) Web Tasarım, web sitesini mobil uyumlu yapma veya yeniden yapılandırma ile ilgili herşey burada!
Responsive ve responsive olmayan web siteleri arasındaki farklar masa üstü veya telefon tablet uyarlanabilir. Tasarım yaklaşımları, web ve uygulama tasarımcıları olarak bizim için önemli seçenekleri öne çıkarıyor. Öngörü ile seçim yapmak, tasarımlarınızı daha amacına uygun sonuçlarla planlamanıza ve yürütmenize yardımcı olabilir.
Mobil cihazların yaygınlığı ve çeşitliliği nedeniyle, tasarımcılar olarak çeşitli ekran boyutlarını karşılamamız gerekiyor. Bu, şu anda her web ve uygulama tasarımcısının karşılaştığı bir zorluktur. Fakat bu zorluk masaüstü web sitelerini mobil uyumlu hale getirirken karşınıza çıkar. Oysa baştan mobil uyumlu tasarımlar yeni mobil yazılımlara uyarlama gerektirmez.
Cihazlar arasındaki boşluğu doldurmak isteyen tasarımcılar, tasarımları için iki seçeneğe sahiptir: mobile uyarlanabilir site veya mobil uyumlu site.
Responsive mobil tasarım ile uyarlanabilir tasarım arasındaki fark konusunda belirli bir miktar kafa karışıklığı var. Her iki tasarım stilinde de deneyimi olmayanlar için sınırlar zor görünebilir. Ancak ikisine daha yakından baktığınızda belirgin farklılıklar vardır.

Responsive  Mobil Uyumlu Tasarım Geliştirme

 
Responsive Design terimi ilk olarak web tasarımcısı ve geliştirici Ethan Marcotte tarafından Responsive Web Design adlı kitabında ortaya çıktı. Mobil Uyumlu web sitelerine cevap tarayıcı genişliğinde değişikliklere göre ayarlanması için tasarım öğelerinin yerleşimini kullanılabilir alana sığdırmak olarak karşılık buldu.
Mobil uyumlu bir web sitesi, içeriği mevcut tarayıcı alanına göre sığdırılmak. Kusursuzca kullanılabilirlik açısından kolaylaştırılmak zorundadır. Masaüstünde mobil uyumlu bir site açarsanız ve ardından tarayıcı penceresinin boyutunu değiştirirseniz. İçerik kendisini tarayıcı penceresi için en uygun şekilde (en azından teoride) düzenlemek için dinamik olarak hareket edecektir. Cep telefonlarında bu işlem otomatiktir. Site mevcut alanı kontrol eder ve ardından ideal düzenlemede kendini gösterir.
Mobil uyumlu web tasarım basittir. Akıcı olduğu için, kullanıcıların çevrimiçi dünyanıza erişebilecekleri demektir. Devasa bir monitörde olduğu gibi avuç içi cihazlarında da sitenizin tadını çıkarabilecekleri anlamına gelir. Bunun doğru olması için mobil uyumlu web sitesi tasarımının çok iyi bir şekilde kavramsallaştırılmasını ve son kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılaması gerekir.

Mobile Uyarlanabilir Web Tasarımı

 
Mobile Uyarlanabilir Web Tasarımı, web tasarımcısı Aaron Gustafson tarafından 2011 yılında Uyarlanabilir Web Tasarımı. Progressive Enhancement ile Zengin Deneyimler Oluşturma adlı kitabında tanıtıldı . Aynı zamanda bir web sitesinin aşamalı olarak iyileştirilmesi olarak da bilinir .
Mobil uyumlu tasarım, web tasarım modelini mevcut alana uyacak şekilde değiştirmeye dayandığında, uyarlanabilir tasarım birden çok sabit yerleşim boyutuna sahiptir .
Bazı siteler mobile uyarlanabilir web sitesi tasarımı benimsemekte hızlıca kendini geliştirmiştir. Amazon, USA Today, Apple ve About.com kendilerini mobil cihazlar için optimize edilmiş web siteleri olarak yapılandırdı. Mobile Uyarlanabilir web tasarım kullanan bir mobil web sitesinde görüntülenen düzen, masaüstü sürümünden farklı olabilir. Bunun nedeni tasarımcının tam olarak responsive tasarım geliştirme konusunda kendini geliştirmemiş olmasıdır. Çeşitli nedenlerle mevcut web sitenizi. Mobil uyumlu hale getirme konusunda çok fazla destek almaya çalışmış ve hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz.
Önemli not : Mobil uyumlu olmayan masaüstü web sitenizin görünümü asla ve asla aynı şekli ile mobile uyarlanamaz … 
Web sitenizin yeniden yazılması acilen gerekmektedir. Boş vaadlerle zaman kaybetmeyin. Üstelik bunun için yüksek miktarlarda para harcamanıza gerek kalmaz. Daha yeni bir arayüz ile sitenizi hem güncellemiş hem de google nezdinde kullanıcı deneyimi konusunda otorite kazanmış olacaksınız.
Web sitenizin içerikleri profesyonel ellerde asla kaybolmaz. Mobil uyumlu tasarıma geçişlerinizde kesinlikle veri kaybetmezsiniz. Web sitenizin sadece arayüzü değiştirilir ve içeriğiniz bu arayüze göre yeniden uyarlanır. 

mobil-web-sitesi

mobil-web-sitesi

Bağımsız Mobil Tasarım

Ayrıca, yalnızca mobile yönelik bir web sitesi oluşturma seçeneği de vardır (bunlar genellikle bir tarayıcının URL çubuğunda “m.” Ön eki kullanılarak gösterilir). Bu seçenek bir zamanlar mükemmel bir yaklaşımdı. Tasarımcılar, özel bir format için öğeleri ve düzeni ayarlayarak mobil cihazlar için siteler oluşturacaklardı. Google, arama motoru sıralamalarını mobil sitelere verdi. Ancak bugün aynı tercihler mobile uyarlanabilir ve mobil uyumlu sitelere verilmektedir.
Ayrı bir site oluşturmanın en büyük dezavantajı. (Farklı tasarımlar kullanmak veya değiştirilebilir bir tasarım kullanmak yerine), bir web sitesinin iki versiyonunu homojen tutmak için çok daha fazla bakım gerektirmesidir. Bunu yapmak için özel bir teşvik olmaksızın, yalnızca mobil cihazlara yönelik tasarım son zamanlarda gözden düştü. Yakın zamanda geri dönüş yapması pek olası görünmüyor.

Mobil Uyumlu ve Mobile Uyarlanabilir Tasarım Arasında Seçim Yapma

 
Duyarlı tasarım daha kolaydır ve uygulanması daha az iş gerektirir. Her ekran boyutunda tasarımınız üzerinde daha az kontrol sağlarsınız. Şu anda yeni siteler oluşturmak için açık ara tercih edilen yöntemdir. Bunun WordPress, Joomla gibi. İçerik Yönetim Sistemlerinin (CMS) çoğunluğu için mevcut olan çok sayıda ucuz şablonla bir ilgisi olabilir. Sonuçta kim tekerleği yeniden icat etmek ister?
Responsive (Mobil Uyumlu) iş üreten web tasarımcılar, tüm ekranlarda kullanılmak üzere tek bir tasarım oluşturur.  Bu artık kullanıcıları mutlu etme eğiliminde bir web sitesidir. Çünkü MOBİL web tasarımının herhangi bir cihazın ekranına çevrilmesi garantilidir. Tekdüzelik ve kusursuzluk, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamada harikadır.
Bir sitenin tasarımı basitse, cihaz ekranlarında iyi bir şekilde çevrilir ve kullanıcının sitenizden hoşnut kalmasını sağlar. Ziyaretçiniz iyi bir kullanıcı deneyiminden sonra sitenizi tekrar ziyaret edecektir.

Mobil Uyumlu Web Tasarımında Seo

 
SEO, duyarlı bir tasarım kullanmak için başka bir büyük argümandır. Mobil uyumlu web sitesi kullanan siteler (yani, tüm cihazlara hizmet veren bir URL’ye sahip olanlar) şu anda arama motoru dostudur.
Responsive (Mobil Uyumlu) web siteleri, bir sitenin farklı ekran boyutlarına uyum sağlamasını mümkün kılar. Herhangi bir ziyaretçiye mümkün olan en iyi deneyimi sunmanıza olanak tanır. İşletmeniz için bir web sitesi oluşturmanın birçok yolu vardır. Ancak mobil web tasarım hizmetimizi tercih ederseniz, tam gereksinimlerinize göre profesyonel olarak tasarlanmış bir web sitesi alırsınız.
Paketlerimizin işlevselliği sabit olsa da, tasarım tamamen özgündür ve hazır şablon kullanmıyoruz. Web sitesi güler yüzlü ekibimiz tarafından tasarlandı ve siz memnun olana kadar tasarımın sınırsız revizyonunu sunuyoruz.
Tüm web sitelerimiz duyarlı (mobil uyumlu). Mobil Uyumlu Web Siteleri, bir sitenin farklı ekran boyutlarına uyum sağlamasına izin verir, böylece ziyaretçilere mümkün olan en iyi deneyimi sunabilirsiniz.
Varsayalım ki ; mobil uyumlu web sitesi tasarımınız, kullanım için güçlü bir duruma sahip gibi görünüyor. Eh, olabilir. Ancak aşağıdakileri aklınızda bulundurun.

Mobil Web Tasarımı Ekran Boyutları

Web siteniz cihazdan cihaza “geçiş yapacağından”, ekran boyutunu ayarlayarak, eklediğiniz bir reklam alana sığmayabilir. Aniden, mobil uyumlu tasarım (responsive) kullanılarak sunulan “kısayol” biraz yeniden düşünmeye ve çalışmaya ihtiyaç duyabilir.
İndirme süreleri masaüstü ve mobil cihazlar arasında farklılık gösterir. Görüntülerin esnekliği burada büyük bir husustur. Evde veya ofiste büyük ekranda hızla ortaya çıkan büyük bir tasarımın cep telefonunuzda görünmesi daha fazla zaman (ve veri) gerektirir.
Mobil sürüm için daha küçük bir önizleme daha iyi olabilir mi? düşünmelisiniz. Kısacası her mobil uyumlu site kusursuz değildir. Her zaman düzeltilmesi gereken veya geliştirilmesi gereken kısımları olacaktır. Bu durumlarda da bize ulaşabilirsiniz. Her zaman destek için hazır olacağız.
Tasarımcılar olarak, web sitesi tasarımızı dokunma dostu hale getirmeliyiz. Kullanıcılara bir mobil cihazdaki ihtiyaçlarına uygun olduğumuzu gösterebiliriz. Aynı şeyi masaüstü kullanıcıları için de yapabiliriz. Sitenin en düşük çözünürlüklü versiyonundan başlıyoruz ve en yüksek seviyeye kadar çalışıyoruz.

Mobil Web Tasarım Avantajları

Mobil web tasarımın bir gücü , modern kullanıcı deneyimiyle daha alakalı olmasıdır. Oysa mobil uyumlu web tasarım daha masaüstü merkezli bir yaklaşım gösterir. (Diğer cihazların talepleri ikincil, neredeyse pasif bir yer alır). Kullanıcılar olarak, akıllı cihazlarımızla daha fazlasını yapıyoruz. Cihazlarımızın neler yaşadığımızın farkında olduğunu hissetmesini seviyoruz.
Diğer bir avantaj – araştırmalar, mobil bir web sitesine sahip bir şirketin, hızlı yanıt veren bir web sitesine sahip, hız testlerinden daha iyi performans gösterdiğini  gösteriyor. Bu da küçük bir fark değil. Mobil siteler genellikle masaüstü sitelere göre 2-3 kat daha hızlıdır. Kullanıcı deneyimini sunmak için kullanıcıya daha az ve net veri sağlar.
Mobil web tasarımın bazı güçlü avantajları vardır. Ancak, en iyi kullanıcı deneyimi için tasarlama ve en iyi çözümleri sunma oyunundayız. Seçeneklerimizi ve kullanıcılarımızın gerçeklerini incelemek için zaman ayırmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Mobil Web Tasarım Seo Etkisi

Tek başına masaüstü tasarımın dezavantajları vardır. İlk olarak, genellikle mobil bir tasarım oluşturmaktan çok daha fazla işi vardır. Bu nedenle, masaüstü tasarımların çoğu, birden fazla cihazda sitenizin kullanılmasına izin vermez. Öyleyse, işin ilk sırasının geleneksel siteleri daha fazla cihaza erişmelerine izin vererek güncel hale getirmek olduğu anlaşılıyor.
Son olarak, arama motoru botları “.com” siteleriniz ile “m .com” siteleriniz arasında ayrım yapmak için isabetleri eleme ve sıralama konusunda daha iyi hale gelirken, mevcut durumu kabul etmek akıllıca olacaktır. Çoğu arama motoru, aynı içeriği birden çok URL üzerinde eşit olarak sıralamaz. Bu, uyarlanabilir bir tasarımın sizi SEO’da geri sıralara alabileceğine dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir.
Dolayısıyla, şu anda mobil tasarım için kesin bir tercih olsa da, bütçeniz varsa mobil tasarımı göz ardı etmeyin. Google, kullanıcıların aceleci huyu gibi hızlı yüklenen web sitelerini sever.
Web tasarım profesyonel olarak icra edildiği zaman buradaki eksikliklerin hiç birini yaşamazsınız. Yayınlarımızda daha çok eğitim amaçlı içerikler paylaşırız. Eğer mobil web sitesine ihtiyacınız varsa bize hemen ulaşabilirsiniz.

Mobil Web Sitelerinin Avantajları

  • Tasarımcılar, reklamları akıllı cihazlardan gelen kullanıcı verilerine göre optimize edebilir.
  • Masa üstü web sitenizi hiç bir veri kaybetmeden mobil web sitesine çevirebilirsiniz.
  • Tabletler ve netbook’lar, akıllı telefon veya masaüstü odaklı olma eğiliminde olan site yapılandırmasında asla sorun yaşanmaz.
  • SEO’da gözle görülür derecede açık ara farkla üst sıralara gelmeniz olasıdır.
  • SEO’yu iyileştirmek ve kullanıcıların içeriğini cihazlar arasında sorunsuz bir deneyimle tutar. Her iki tasarımın da artılarını ve eksilerini tam olarak kontrol etmenizi kolaylaştırır.
  • Mobil tasarım, kullanıcıların internetteki değişen ihtiyaçlarına daha fazla uyum sağlayabilir; bu nedenle, değişimin nabzını tutmak çok önemlidir.

Bu değişiklikleri en iyi evrim olarak tasvir edebiliriz. Charles Darwin, bir türdeki hayatta kalan bireylerin en güçlü ya da en zeki değil, değişime en iyi ayak uyduranlar olduğunu belirtir. Bunun ışığında düşünmemiz gereken sadece dinozorlar değil =) 
Web Sitenizi Mobil Hale Getirmek İçin Bize Ulaşın (05422920374)