Web Tasarım

Mobil Uyumlu (Responsive) Web Tasarım

Mobil Uyumlu (Responsive) Web Tasarım, web sitesini mobil uyumlu yapma veya yeniden yapılandırma ile ilgili herşey burada!

Responsive ve responsive olmayan web siteleri arasındaki farklar masa üstü veya telefon tablet uyarlanabilmektedir.  Tasarım yaklaşımları, web ve uygulama tasarımcıları olarak bizim için önemli seçenekleri öne çıkarmaktadır.

Öngörü ile seçim yapmak, tasarımlarınızı daha amacına uygun sonuçlarla planlamanıza ve yürütmenize yardımcı olmaktadır.

Mobil cihazların yaygınlığı ve çeşitliliği nedeniyle, tasarımcılar olarak çeşitli ekran boyutlarını karşılamamız gerekiyor. Bu, şu anda her web ve uygulama tasarımcısının karşılaştığı bir zorluktur.

Fakat bu zorluk masaüstü web sitelerini mobil uyumlu hale getirirken karşınıza çıkar. Oysa baştan mobil uyumlu tasarımlar yeni mobil yazılımlara uyarlama gerektirmemektedir.

Cihazlar arasındaki boşluğu doldurmak isteyen tasarımcılar, tasarımları için iki seçeneğe sahiptir.

Mobile geçmiş site veya mobil uyumlu site.

Responsive mobil tasarım ile uyarlanabilir tasarım arasındaki fark konusunda belirli bir miktar kafa karışıklığı var. Her iki tasarım stilinde de deneyimi olmayanlar için sınırlar zor görünmektedir. Ancak ikisine daha yakından baktığınızda belirgin farklılıklar vardır.

Responsive  Mobil Uyumlu Tasarım

Responsive Design terimi ilk olarak web tasarımcısı ve geliştirici Ethan Marcotte tarafından Responsive Web Design adlı kitabında ortaya çıktı. Mobil Uyumlu web sitelerine cevap tarayıcı genişliğinde değişikliklere göre ayarlanması için tasarım öğelerinin yerleşimini kullanılabilir alana sığdırmak olarak karşılık buldu.

Mobil uyumlu bir web sitesi, içeriği mevcut tarayıcı alanına göre sığdırılmak. Kusursuzca kullanılabilirlik açısından kolaylaştırılmak zorundadır. Masaüstünde mobil uyumlu bir site açarsanız ve ardından tarayıcı penceresinin boyutunu değiştirirseniz.

İçerik kendisini tarayıcı penceresi için en uygun şekilde (en azından teoride) düzenlemek için dinamik olarak hareket edecektir. Cep telefonlarında bu işlem otomatiktir. Site mevcut alanı kontrol eder ve ardından ideal düzenlemede kendini gösterir.

Mobil uyumlu web tasarım basittir. Akıcı olduğu için, kullanıcıların çevrimiçi dünyanıza erişebilecekleri demektir. Devasa bir monitörde olduğu gibi avuç içi cihazlarında da sitenizin tadını çıkarabilecekleri anlamına gelir. Bunun doğru olması için mobil uyumlu web sitesi tasarımının çok iyi bir şekilde kavramsallaştırılmasını ve son kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılaması gerekir.

Mobile Uyarlanabilir Web Tasarımı

Mobile Uyarlanabilir Web Tasarımı, web tasarımcısı Aaron Gustafson tarafından 2011 yılında Uyarlanabilir Web Tasarımı. Progressive Enhancement ile Zengin Deneyimler Oluşturma adlı kitabında tanıtıldı . Aynı zamanda bir web sitesinin aşamalı olarak iyileştirilmesi olarak da bilinir .

Mobil uyumlu tasarım, web tasarım modelini mevcut alana uyacak şekilde değiştirmeye dayandığında, uyarlanabilir tasarım birden çok sabit yerleşim boyutuna sahiptir .

Bazı siteler mobile uyarlanabilir web sitesi tasarımı benimsemekte hızlıca kendini geliştirmiştir. Amazon, USA Today, Apple ve About.com kendilerini mobil cihazlar için optimize edilmiş web siteleri olarak yapılandırdı. Mobile Uyarlanabilir web tasarım kullanan bir mobil web sitesinde görüntülenen düzen, masaüstü sürümünden farklı olabilir.

Bunun nedeni tasarımcının tam olarak responsive tasarım geliştirme konusunda kendini geliştirmemiş olmasıdır. Çeşitli nedenlerle mevcut web sitenizi. Mobil uyumlu hale getirme konusunda çok fazla destek almaya çalışmış ve hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz.

Önemli not : Mobil uyumlu olmayan masaüstü web sitenizin görünümü asla ve asla aynı şekli ile mobile uyarlanamaz … 
Web sitenizin yeniden yazılması acilen gerekmektedir. Boş vaadlerle zaman kaybetmeyin. Üstelik bunun için yüksek miktarlarda para harcamanıza gerek kalmaz. Daha yeni bir arayüz ile sitenizi hem güncellemiş hem de google nezdinde kullanıcı deneyimi konusunda otorite kazanmış olacaksınız.

Web sitenizin içerikleri profesyonel ellerde asla kaybolmaz. Mobil uyumlu tasarıma geçişlerinizde kesinlikle veri kaybetmezsiniz. Web sitenizin sadece arayüzü değiştirilir ve içeriğiniz bu arayüze göre yeniden uyarlanır. 

 

mobil-web-sitesi,mobil-uyumlu-responsive-web-tasarim
mobil-web-sitesi,mobil-uyumlu-responsive-web-tasarim

Bağımsız Mobil Tasarım

Ayrıca, yalnızca mobile yönelik bir web sitesi oluşturma seçeneği de vardır. (bunlar genellikle bir tarayıcının URL çubuğunda “m.” Ön eki kullanılarak gösterilmektedir). Bu seçenek bir zamanlar mükemmel bir yaklaşımdı.

Tasarımcılar, özel bir format için öğeleri ve düzeni ayarlayarak mobil cihazlar için siteler oluşturacaklardı. Google, arama motoru sıralamalarını mobil sitelere verdi. Ancak bugün aynı tercihler mobile uyarlanmakta ve mobil uyumlu sitelere verilmektedir.

Ayrı bir site oluşturmanın en büyük dezavantajı. Farklı tasarımlar kullanmak yerine, bir web sitesinin iki versiyonunu homojen tutmak için çok daha fazla bakım gerektirmesidir.

Bunu yapmak için özel bir teşvik olmaksızın, yalnızca mobil cihazlara yönelik tasarım son zamanlarda gözden düştü. Yakın zamanda geri dönüş yapması pek olası görünmüyor.

Mobil Uyumlu ve Mobile Geçiş Yapmış Tasarım Arasında Seçim Yapmak

Duyarlı tasarım daha kolaydır ve uygulanması daha az iş gerektirir. Her ekran boyutunda tasarımınız üzerinde daha az kontrol sağlarsınız. Şu anda yeni siteler oluşturmak için açık ara tercih edilen yöntemdir.

Bunun WordPress, Joomla gibi.

Sonuçta kim tekerleği yeniden icat etmek ister?

Responsive (Mobil ) iş üretenler, tüm ekranlarda kullanılan tek bir tasarım oluşturmaktadır.  Bu artık kullanıcıları mutlu etme eğiliminde bir web sitesidir. Çünkü MOBİL web tasarımının herhangi bir cihazın ekranına çevrilmesi garantilidir. Tekdüzelik ve kusursuzluk, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamada harikadır.

Bir sitenin tasarımı basitse, cihaz ekranlarında iyi bir şekilde çevrilmektedir. Böylece kullanıcının sitenizden hoşnut kalmasını sağlar. Üstelik ziyaretçiniz iyi bir kullanıcı deneyiminden sonra sitenizi tekrar ziyaret edecektir.

Mobil Uyumlu Web Tasarımında Seo

SEO, duyarlı bir tasarım kullanmak için başka bir büyük argümandır. Mobil uyumlu web sitesi kullanan siteler (yani, tüm cihazlara hizmet veren bir URL’ye sahip olanlar) şu anda arama motoru dostudur.

Responsive (Mobil Uyumlu) web siteleri, bir sitenin farklı ekran boyutlarına uyum sağlamasını mümkün kılar. Herhangi bir ziyaretçiye mümkün olan en iyi deneyimi sunmanıza olanak tanır.

İşletmeniz için bir web sitesi oluşturmanın birçok yolu vardır. Ancak mobil web tasarım hizmetimizi tercih ederseniz.

Paketlerimizin işlevselliği sabit olsa da, tasarım tamamen özgündür ve hazır şablon kullanmıyoruz. Web sitesi güler yüzlü ekibimiz tarafından tasarlanmıştır. Hatta siz memnun olana kadar tasarımın sınırsız revizyonunu sunmaktayız.

Tüm web sitelerimiz duyarlı (mobil uyumlu). Mobil Uyumlu Web Siteleri, bir sitenin farklı ekran boyutlarına uyum sağlamasına izin verir, böylece ziyaretçilere mümkün olan en iyi deneyimi sunabilirsiniz.

Varsayalım ki ; mobil uyumlu web sitesi tasarım, kullanmak için güçlü bir duruma sahip gibi görünmekte.

Eh, olabilmektedir.  Ancak aşağıdakileri aklınızda bulundurun.

Mobil Web Tasarımı Ekran Boyutları

İndirme süreleri masaüstü ve mobil cihazlar arasında farklılık gösterir. Görüntülerin esnekliği burada büyük bir husustur. Evde veya ofiste büyük ekranda hızla ortaya çıkan büyük bir tasarımın cep telefonunuzda görünmesi daha fazla zaman (ve veri) gerektirir.

Mobil sürüm için daha küçük bir ön izleme daha iyi olacaktır. Düşünmelisiniz. Kısacası her mobil uyumlu site kusursuz değildir. Her zaman düzeltilmesi gereken veya geliştirilmesi gereken kısımları olacaktır. Bu durumlarda da bize ulaşabilirsiniz. Her zaman destek için hazır olacağız.

Tasarımcılar olarak, web sitesi tasarımızı dokunma dostu hale getirmeliyiz. Kullanıcılara bir mobil cihazdaki ihtiyaçlarına uygun olduğumuzu gösterebiliriz. Aynı şeyi masaüstü kullanıcıları için de yapabiliriz. Sitenin en düşük çözünürlüklü versiyonundan başlıyoruz ve en yüksek seviyeye kadar çalışıyoruz.

Mobil Web Tasarım Avantajları

Mobil web tasarımın bir gücü , modern kullanıcı deneyimiyle daha alakalı olmasıdır. Oysa mobil uyumlu web tasarım daha masaüstü merkezli bir yaklaşım gösterir. (Diğer cihazların talepleri ikincil, neredeyse pasif bir yer alır). Kullanıcılar olarak, akıllı cihazlarımızla daha fazlasını yapıyoruz. Cihazlarımızın neler yaşadığımızın farkında olduğunu hissetmesini seviyoruz.

Diğer bir avantaj – araştırmalar, mobil bir web sitesine sahip bir şirketin, hızlı yanıt veren bir web sitesine sahip, hız testlerinden daha iyi performans gösterdiğini  gösteriyor. Bu da küçük bir fark değil. Mobil siteler genellikle masaüstü sitelere göre 2-3 kat daha hızlıdır.

Mobil web tasarımın bazı güçlü avantajları vardır. Ancak, en iyi kullanıcı deneyimi için tasarlama ve en iyi çözümleri sunma oyunundayız. Seçeneklerimizi ve kullanıcılarımızın gerçeklerini incelemek için zaman ayırmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Mobil Web Tasarım Seo Etkisi

Tek başına masaüstü tasarımın dezavantajları vardır. İlk olarak, genellikle mobil bir tasarım oluşturmaktan çok daha fazla işi vardır. Bu nedenle, masaüstü tasarımların çoğu, birden fazla cihazda sitenizin kullanılmasına izin vermez. Öyleyse, işin ilk sırasının geleneksel siteleri daha fazla cihaza erişmelerine izin vererek güncel hale getirmek olduğu anlaşılıyor.

Son olarak, arama motoru botları “.com” siteleriniz ile “m .com” siteleriniz arasında ayrım yapmak için isabetleri eleme ve sıralama konusunda daha iyi hale gelirken, mevcut durumu kabul etmek akıllıca olacaktır.

Çoğu arama motoru, aynı içeriği birden çok URL üzerinde eşit olarak sıralamaz. Bu, uyarlanan bir tasarımın sizi SEO’da geri sıralara alabileceğine dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Dolayısıyla, şu anda mobil tasarım için kesin bir tercih olsa da, bütçeniz varsa mobil tasarımı göz ardı etmeyin. Google, kullanıcıların aceleci huyu gibi hızlı yüklenen web sitelerini sever.

Web tasarım profesyonel olarak icra edildiği zaman buradaki eksikliklerin hiç birini yaşamazsınız. Yayınlarımızda daha çok eğitim amaçlı içerikler paylaşırız. Eğer mobil web sitesine ihtiyacınız varsa bize hemen ulaşabilirsiniz.

Mobil Web Sitelerinin Avantajları

  • Tasarımcılar, reklamları akıllı cihazlardan gelen kullanıcı verilerine göre optimize edebilmektedir.
  • Masa üstü web sitenizi hiç bir veri kaybetmeden mobil web sitesine çevirebilmektesiniz.
  • Tabletler ve netbook’lar, akıllı telefon veya masaüstü odaklı olma eğiliminde olan site yapılandırmasında asla sorun yaşanmamaktadır.
  • SEO’da iyi derecede açık ara farkla üst sıralara gelmeniz mümkün olmaktadır.
  • SEO’yu iyileştirmek ve kullanıcıların içeriğini cihazlar arasında sorunsuz bir deneyimle tutar. Her iki tasarımın da artılarını ve eksilerini tam olarak kontrol etmenizi kolaylaştırır.
  • Mobil tasarım, kullanıcıların internetteki değişen ihtiyaçlarına daha fazla uyum sağlayabilmektedir. Bu nedenle, değişimin nabzını tutmak çok önemlidir.

Bu değişiklikleri en iyi evrim olarak tasvir edebiliriz. Charles Darwin, bir türdeki hayatta kalan bireylerin en güçlü ya da en zeki değil, değişime en iyi ayak uyduranlar olduğunu belirtir. Bunun ışığında düşünmemiz gereken sadece dinozorlar değil =) 
Web Sitenizi Mobil Hale Getirmek İçin Bize Ulaşın (05422920374) 

Son Olarak

Web Tasarım Firması

Google Dış Link 

Dilek Esmer Baday

"Türk Web Bilişim" Kurucusuyum. 1988 yılında Ankara' da doğdum. 2007 yılında ilk reklam ajansımı açtım. Geniş bir kitle tarafından "seo danışmanı" olarak bilinirim. "İmkansızı mümkün kılmaya inanıyorum, çünkü pes etmek hiç eğlenceli değil." diyerek kendi alanımda zor projelere imza attım. Web Site Tasarımı, Seo Uzmanlığı, Reklam, Medya Yönetimi, E-Ticaret, Marka Yönetimi ve Kurumsal Kimlik alanlarında kendimi sürekli geliştirdim. Markanızın bilinirliğini artıran yöntemler uygular, garantili sonuçlar üretirim. İyi bir içerik üretcisi olduğum söylenir. Web sitelerinizi teslim etmek isteyeceğiniz sayılı uzmanlardan biri olarak bilinirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu