Dijital Marka

Marka Başvurusu İle İlgili Temel Bilgiler

Marka Başvurusu ve marka tescil başvuru fiyatları yorumları ve bilmeniz gerekenler hakkında güncel bilgiler paylaştık …

Ticari Marka ve Marka Başvurusu İle İlgili Temel Bilgiler

Marka başvurunuzu dosyalamadan önce bilmeniz gerekenler:  Ticari marka başvuru süreci, TPE marka kurumuna ( Türk Patent Enstitüsü ) tabi olan yasal bir işlemdir.  Başvurunuzda sizi temsil edecek olan bir vekile ihtiyacınız vardır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden bir başvuru sahibiyseniz, bir marka vekilinin sizi temsil etmesine gerek yoktur, ancak başvuru sürecinde size rehberlik etmesi için ticari marka hukukunda uzmanlaşmış biri ile çalışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü her markanın bir araştırma metodu bulunmaktadır.

Yanlış bir başvuru gerçekleştirmenizi önlemek amacıyla tüm marka sürecini sizin yerinize takip eder, raporlar, bilgilendirir.

TPE’de  sizi temsil edemeyecek, konusunda uzman olmayan biri ile çalışmak başvurunuzun incelenmesini geciktirebilir ve marka başvurunuzun geçerliliğini, yayınlanmasını, tescil edilmesini tehlikeye atabilir.

Ticari markanızın tescil edilebilmesi için başvurunuzun birçok yasal gerekliliği karşılaması gerekir. Ticari markanız genel olarak tescil edilebilir mi? Mallarınızı veya hizmetlerinizi doğru şekilde tanımlayabiliyor musunuz?

Doğru marka sınıfını seçtiniz mi ?  Başvurunuz için uygun başvuru yöntemini belirleyebilir misiniz? Bunları ve diğer soruları nasıl yanıtlayacağınızdan emin değilseniz, size zaman, para ve hatalardan kaçınmanız amacıyla 7/24 yanınızdayız.

Ticari marka tescil süreci konusunda Türk Patent Enstitüsü’nün belirlediği yasal süreler bulunmaktadır. Bültende kalma süresi 3 ay olup bu süreç sonunda herhangi bir itiraz ile karşılaşılmasa marka tescil belgesi düzenlenip tarafımıza gönderilir. …

Tüm bu süreçler 12-14 ay sürmektedir. Fakat markamızın koruması başvuru yaptığımız tarih itibariyle başlamaktadır.

Her küçük veya büyük işletmenin marka tescil hakkında bilmesi gerekenler

Ürün satmak veya hizmet sunmak için bir iş kurmak isteyen. Daha çok üretim faaliyeti bulunan herkes için marka kullanımı bir zorunluluktur.

Ticari markaların, patentlerin, telif haklarının, alan adlarının. Hatta işletme adı kayıtlarının nasıl bu süreçte önemli rolü olduğunu vurgular.

Ticari Marka veya Hizmet Markası Tescili Nedir  Patent ve Telif Haklarından Neden Farklıdır?

Ticari marka, markanın adı ve logo görselinin tescillenmesidir. Bir ticari marka veya hizmet markası, bir satıcının veya sağlayıcının mal / hizmetlerini diğerlerinden ayırmak ve ayırt etmek için kullanılan veya kullanılması amaçlanan herhangi bir kelimeyi, adı, simgeyi, sloganı veya herhangi bir kelime kombinasyonu içerir.

Bir ticari marka / hizmet markası, patent ve / veya bir telif hakkı için başvurmanız gerekip gerekmediğini anlamak önemlidir. Hepsi bir tür fikri mülkiyet olsa da, her biri özel ticari faaliyetinizin hakkını korur.

Patent ise buluş niteliği taşıyan her bir faydalı modelin tescile bağlanması ile sağlanır. Böylelikle buluşunuzun yasal hakları tamamen koruma altındadır.

Güçlü bir markayı nasıl seçerim?

Öncelikle güçlü bir ticari markanın mal ve hizmetlerinizin kaynağını nasıl tanımladığını anlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda bunları başkalarının mal ve hizmetlerinden nasıl ayırdığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ticari Markamı tescillemeli miyim?

Bir markanın federal tescili zorunlu olmamakla birlikte, tescil ettirenin markanın mülkiyetine ilişkin kamuoyuna bildirimde bulunulması. Bununla birlikte ülke çapında yasal mülkiyet varsayımı ve markayı mallar üzerinde kullanımı. Hatta bunlarla bağlantılı olarak kullanma hakkı gibi çeşitli avantajları vardır. / kayıtta listelenen hizmetler.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, markanızın tasviridir. Her başvuru , kaydettirmek istediğiniz markanın açık bir temsilini içermelidir . Bu temsili, işareti Tpe arama kayıtlarında dosyalamak ve işareti Resmi Gazete’de  ve tescil sertifikasında göstermek için kullanıyoruz.

Marka Tescili ve Marka Tescil Başvurusu Konusunda Uzman Olan TürkWeb Yanınızda!

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden bir başvuru sahibiyseniz, bir marka vekilinin sizi temsil etmesine gerek yoktur. Fakat başvuru sürecinde size rehberlik etmesi gerekmektedir. Hatta ticari marka hukukunda uzmanlaşmış biri ile çalışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Çünkü her markanın bir araştırma metodu bulunmaktadır. Yanlış bir başvuru gerçekleştirmenizi önlemek amacıyla tüm marka sürecini sizin yerinize takip eder, raporlar, bilgilendirir.

TPE’de  sizi temsil edemeyecek, konusunda uzman olmayan biri ile çalışmak başvurunuzun incelenmesini geciktirebilmektedir. Hatta marka başvurunuzun geçerliliğini, yayınlanmasını, tescil edilmesini tehlikeye atabilmektedir.

Dijital Marka Hizmetlerimizin Devamı Burada …

Daha Fazla İçerik …

Dilek Esmer Baday

"Türk Web Bilişim" Kurucusuyum. 1988 yılında Ankara' da doğdum. 2007 yılında ilk reklam ajansımı açtım. Geniş bir kitle tarafından "seo danışmanı" olarak bilinirim. "İmkansızı mümkün kılmaya inanıyorum, çünkü pes etmek hiç eğlenceli değil." diyerek kendi alanımda zor projelere imza attım. Web Site Tasarımı, Seo Uzmanlığı, Reklam, Medya Yönetimi, E-Ticaret, Marka Yönetimi ve Kurumsal Kimlik alanlarında kendimi sürekli geliştirdim. Markanızın bilinirliğini artıran yöntemler uygular, garantili sonuçlar üretirim. İyi bir içerik üretcisi olduğum söylenir. Web sitelerinizi teslim etmek isteyeceğiniz sayılı uzmanlardan biri olarak bilinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu