Sanal MağazaE-TicaretPazarlama

E-Alışveriş Sitesi Kurmak

Sıfırdan Bir E-Ticaret Sitesine Nasıl Başlanır ? Online Alışveriş Sitesi Tasarımı Adımları ...

E-Alışveriş Sitesi Kurmak, Sıfırdan Bir E-Ticaret Sitesine Nasıl Başlanır ? Online Alışveriş Sitesi Tasarımı Adımları …

Şimdilerde E-ticaret işletmeciliği endüstrisi patlıyor. Üstelik geçici olarak kapanan yerel mağazalar bir daha asla açılmayabilir. Yanlış duymadınız. Artık mağazalar ürün deposuna dönüştürülerek sadece kargo çıkış merkezi olarak kullanılmaya başlandı.

Kısaca çevrimiçi alışveriş eskiden kolaylık ve lükstü, artık bir gereklilik. Çalıştığımız ve kurulumunu bizim yaptığımız e-ticaret işletmeleri yeterince ürün stoğu tutamıyor. Bununla birlikte e-ticaret bir süredir büyüyor ve aşağıdaki rakamlar, e-ticaret satışlarında artışa yol açan son olayları neler birlikte bakalım.

E-Ticaret Satış Sitesi Kurmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir ?

İlk olarak bir alışveriş e-ticaret sitesi kuracaksanız bazı maliyetleri var tabi. Fakat bu maliyetler kazancınıza göre gülünç gerçekten. Bilindiği üzere E-Ticaret bizim sektörümüz ve her gün yeni bir e-ticaret sitesi google dizinine ekliyoruz.

Bundan mutluluk duyuyoruz evet ama çoğunun başarıyı yakalaması için hala konuyu kavramaları gerekli.

Kısaca E-Ticaret Maliyeti Şu Şekilde Hesaplanabilir;

 • İlk olarak Başlangıç e-ticaret kurulumu web sitesi bedeli : 2.300 tl (15.02.2021 tarihli güncel rakam )
 • Ürün girişleri dahil e-ticaret web sitesi bedeli : 5.500 tl (15.02.2021 tarihli güncel rakam )
 • Ürün girişleri ve seo optimizasyonu dahil e-ticaret web sitesi bedeli : 15.000 tl (15.02.2021 tarihli güncel rakam ) gibi rakamlara çıkıyor.

Sizce de son maddedeki fiyat yüksek geldi değil mi ? Şimdi nedenine şaşıracaksınız. Şöyle ki ; üçüncü maddede belirtilen seo optimizasyonu ibaresi web sitenizi google da birinci sayfaya taşıyarak satış yapmanızı sağlıyor. Üstelik işler yolunda giderse bu harcadığınız rakam günlük cironuzun dahi altında kalabilir.

Hatta referanslarımız şu şekilde söylüyor; “bu web sitesine harcadığım maliyet gerçekten sağlanan potansiyele göre devede kulak kalıyor. ”

Bilinmelidir ki E-Ticaret tek başına kazandırmaz. Artık Ürün satışı yapabilmeniz için milyonlarca içerik ve kaliteli bir deneyim sunmalısınız. Bu da seo ile mümkün olabiliyor. Böylece E-Ticaret Seo uygulamalarımız şöyle;

 • İlk olarak Ürünleriniz için tek tek özel bir çalışma yapılarak ürün görselleri hazırlanmaktadır.
 • Daha sonra ürün açıklama bölümleri seo stratejilerine göre yazılmaktadır.
 • Web sitenizin hızı önemli. Böylece bunun için maliyeti aylık 100 dolara tekabül eden sunucu hizmetinden faydalanılmaktadır.
 • Kısaca hız için ekstra optimizasyon ile web sitenizin sıkıştırma çalışmaları yapılmaktadır.
 • En önemlisi Url yönetimi tekrar kontrol edilerek google dostu url sağlanmaktadır. Bu url yapısı her gün tarafımızdan çoğaltılır.
 • Üstelik bloglar bizim için önemlidir. Hatta milyonlarca anahtar kelime ile bir algoritma oluşturulur. İşte bu yıl boyunca sürer.
 • Kısaca web sitenizin otoritesi en önemlisidir. Bunu sağlamak için domain süreleriniz en az 5 yıl uzatılır. Tr domain tercih edilir ve bunun maliyeti 5 yıllık 625 tl civarına tekabül eder.
 • CDN servislerinden faydalanıyoruz. Bunların her biri birer maliyettir. Yaklaşık aylık masrafı 75 dolara tekabül etmektedir.
 • Google yerel rehber açılışınız yapılır ve haritalarda da ilk sayfada olmanız sağlanır. Bu muhteşem bir backlink yapısıdır.
 • Sosyal medya sayfalarınız oluşturulur. Buraya özel görseller tasarlanır. Kurumsal bir vizyon oluşturulur. Bu sayede arama motorlarının gözünde marka bilinirliğiniz artar.
Bu nedenle bu kalemlerin farkında olduğunuz sürece e-ticaret fiyatları size fazla gelmeyecektir. Bahsedilen uygulamalar tamamlandığında sitenizin birinci sayfada olup satışa başlaması için hiç bir engel kalmayacaktır. 
e-alisveris-e-ticaret-sitesi-kurmak
e-alisveris-e-ticaret-sitesi-kurmak

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

 • Öncelikle bir alan adı seçmelisiniz.
 • Sonrasında bir hosting seçmelisiniz.
 • Artık ne satacağınıza karar vermelisiniz.
 • Böylece ürünlerinizin resimlerini hazır etmelisiniz.
 • Ayrıca ürünlerinizin fiyatlarını hazır etmelisiniz.

İşte hepsi bu kadar =) ….

Trendyol Gibi Site Kurmak

Bu gün trendyol gibi bir web sitesi kurmak herkesin hayali. Ayrıca size bilinmeyen bir gerçekten daha bahsedelim. Şimdilerde Trendyol bir giyim alışveriş sitesi iken. Bu kadar kısa zaman bunca yolu katletmesinin yegane sebebi bilinirliktir. Marka bilinirliği için kulaktan kulağa yayılma artık eskide kaldı. Hali hazırda temiz bir sayfa ile somut olarak değil soyut olarak yayılırsınız. O ilk müşteri önemlidir. İlk müşteriyi yayında olduğunuzda ve arama motorlarında göründüğünüzde elde edersiniz. Sonrası tıpkı trendyol gibi kulaktan kulağa önerilme ile arattırılarak oluşur.
Trendyol bugün ürün kalemlerini genişleterek arama motorlarında hızı ve profesyonel yazılımı ile otorite sağlamıştır. Aramızda kalacaksa şunu söyleyelim; bazı çalışmalarımızda bahsedilen anahtar kelimelerde trendyol’un bir adım önünde olduğumuz doğrudur. =)

trendyol - e-ticaret-seo-ornek
trendyol – e-ticaret-seo-ornek

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

E-Ticaret sitesi kurmak için basit bir vergi mükellefliği yeterli olabilmektedir. Sadece başvuru ile bunu gerçekleştirmeniz mümkün. Başka bir evrağa gerek kalmadan e-ticaret sitenizi kurun. Zaten e-faturadan mükellef olduğunuz için faydalanacaksınız. Müşterilerinize e-fatura ile ürün satışı yapabilirsiniz.

E-Ticaret Satış Sitesi Örnekleri

www.deepdedektor.com
www.turkuretici.com
www.turktoptansatis.com
www.bioprof.com.tr
www.gulcedekor.com.tr

E-Ticaret Sitesi Fiyatları ve Maliyeti

E-Ticaret sitesi fiyatları şu şekilde;

 • Başlangıç e-ticaret kurulumu web sitesi bedeli : 2.300 tl (15.02.2021 tarihli güncel rakam )
 • Ürün girişleri dahil e-ticaret web sitesi bedeli : 5.500 tl (15.02.2021 tarihli güncel rakam )
 • Ürün girişleri ve seo optimizasyonu dahil e-ticaret web sitesi bedeli : 15.000 tl (15.02.2021 tarihli güncel rakam ) gibi rakamlara çıkıyor.

E-Ticaret Sanal Mağaza Siteleri

Bilinen e-ticaret web sitesi çalışmalarımız sayesinde siz de e-ticaretteki yerinizi alabilirsiniz. E-ticaret web sitesi yaptırmayı düşünüyorsanız hangi e-ticaret yöntemini kullanacağınıza karar vermeniz gerekir.
Satış Sitenizde Türkiye ile sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Tüm ülkelerden ve internet sitenize ekleyeceğiniz ingilizce, fransızca, arapça gibi dil seçeneği ile dünyadan birçok müşteriniz olabilmektedir.

Online E-Mağaza yapmaya karar verirseniz web siteniz sizin sanal pazarınız olacak. Hatta satıcılar ürünlerini pazar yerinize getirerek sergileyecekler. Müşteriler de istedikleri ürünleri alacaklar. Kısaca siz sadece pazar yerinin düzeni, güvenliği, temizliği, kampanyalar gibi konulardan sorumlu olacaksınız.

Böylece ürün satışı, depolama, kargo, fatura gibi sorumluluklar satıcılara aittir.

Son olarak bir Online E-ticaret yani klasik alışveriş sitesi istiyorsanız E-Ticaret paketleri, ücretsiz e-ticaret scriptleri, özel e-ticaret sitesi yaptırma gibi seçenekler var.

Siz de bu üç seçeneğinde kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Böylece kurumsal şekilde ve bu işi ciddi olarak yapmayı planlıyorsanız paket ya da özel tasarım site yaptırmanız daha mantıklı olacaktır.

e-ticaret-fiyatlari
e-ticaret-fiyatlari

Son Kez Son Olarak =) 

Daha Fazla E-Ticaret İçerikleri

Daha Fazla Dış Link

Dilek Esmer Baday

"Türk Web Bilişim" Kurucusuyum. 1988 yılında Ankara' da doğdum. 2007 yılında ilk reklam ajansımı açtım. Geniş bir kitle tarafından "seo danışmanı" olarak bilinirim. "İmkansızı mümkün kılmaya inanıyorum, çünkü pes etmek hiç eğlenceli değil." diyerek kendi alanımda zor projelere imza attım. Web Site Tasarımı, Seo Uzmanlığı, Reklam, Medya Yönetimi, E-Ticaret, Marka Yönetimi ve Kurumsal Kimlik alanlarında kendimi sürekli geliştirdim. Markanızın bilinirliğini artıran yöntemler uygular, garantili sonuçlar üretirim. İyi bir içerik üretcisi olduğum söylenir. Web sitelerinizi teslim etmek isteyeceğiniz sayılı uzmanlardan biri olarak bilinirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu