Alibaba, Ebay, Amazon ve daha fazlası büyük e-ticaret sitelerine örnektir. Kısa zamanda parlamaya başlayan bu e-ticaret siteleri doğru kullanıcı stratejisi ile büyük satış potansiyeli yakalamıştır. 

1. Amazon

1994 yılında Jeff Bezos tarafından Amerika/Seattle da kitap satışı amacı ile kurulmuştur. Gün geçtikçe büyüyerek bugün dünyanın önde gelen e-ticaretleri arasında birinci sırayı yakalamıştır. Amazon “Farklı bir yer” anlamına gelmektedir. Amazon’da dünyanın en büyük nehiri bulunmaktadır. Logosu ise hem bir gülen yüzü anımsatmaktadır hemde A-Z ye herşeyin bulunduğunu vurgulamaktadır.
Net değeri 51 Milyar Dolardır.
Site 2013 yılında 49 Dakikalığına kapanmıştır ve 5 Milyon $ lık ürün satışından mahrum kalmıştır.
Amazon.com

2. Alibaba

Web sitesi e-ticaret amacıyla 1999 yılında Çinli iş adamı Jack Ma tarafından kurulmuştur.
Hangzhou da kurduğu Alibaba Group’un net değeri Eylül 2015 verilerine göre;
Yaklaşık 24 Milyar $ dır.
Hikayesi ise şöyledir; Jack Ma bir gün restoranta gider ve garson kıza “Ali Baba” hakkında ne bildiğini sorar. Garson “Açıl Susam Açıl” (Open Sesame) der ve Ma da burdadan ilham alarak böyle bir yola çıkar.
Alibaba.com

3. Ebay

Bu web sitesi e-ticaret amacı ile 1997 yılında Fransız doğumlu İran-Amerika asıllı Pierre Omidyar tarafından kurulmuştur. San Jose kentinde, Auction Web adıyla Lazer Cihaz satışı amacını benimseyerek kurulmuştur. Daha sonra EchoBay ismini almak istesede o yıllarda bir maden şirketinin bu domaini alması sonucu bu günkü adı olan eBay ismini almıştır.
Şuanki değeri 70Milyon $ dır.
eBay.com

4. JD (Jingdong Mall)

1998 yılında Liu Qiangdong tarafından Pekin de kurulmuştur. 2012 yılında İngilizce versiyonu tüm dünyada hızla satış yapmaya başlamıştır.
İlk olarak manyetik optik disk satışı yapmaya başlamış ve zamanla yelpazesini genişletmiştir.
Şuanki Net Değeri 7Milyon civarıdır.
JD.com

5.Tesco

Jack Cohen tarafından perankarde satışına yönelerek açılmıştır. Dünyanın en fazla kar sağlayan üçüncü ve en fazla geliri olan ikinci perakendecisidir. Market ürünlerinden başlayarak dünyanın her yerinde şube açmıştır.
Tesco.com