Sanal Mağaza

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri: Alibaba, Ebay, Amazon ve daha fazlası büyük e-ticaret sitelerine örnektir. Kısa zamanda parlamaya başlayan bu e-ticaret siteleri doğru kullanıcı stratejisi ile büyük satış potansiyeli yakalamıştır. 

1. Amazon

Öncelikle 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Amerika/Seattle da kitap satışı amacı ile kurulmuştur. Üstelik gün geçtikçe büyüyerek bugün dünyanın önde gelen e-ticaretleri arasında birinci sırayı yakalamıştır. Hatta Amazon “Farklı bir yer” anlamına gelmektedir. Amazon’da dünyanın en büyük nehiri bulunmaktadır. Ayrıca logosu hem bir gülen yüzü anımsatmaktadır hemde A-Z ye herşeyin bulunduğunu vurgulamaktadır.

Kısaca Net değeri 51 Milyar Dolardır.
Böylece site 2013 yılında 49 Dakikalığına kapanmıştır ve 5 Milyon $ lık ürün satışından mahrum kalmıştır.
Amazon.com

2. Alibaba

Web sitesi e-ticaret amacıyla 1999 yılında Çinli iş adamı Jack Ma tarafından kurulmuştur.
Hangzhou da kurduğu Alibaba Group’un net değeri Eylül 2015 verilerine göre;
Üstelik Yaklaşık 24 Milyar $ dır.
Hatta hikayesi ise şöyledir; Jack Ma bir gün restoranta gider ve garson kıza “Ali Baba” hakkında ne bildiğini sorar. Garson “Açıl Susam Açıl” (Open Sesame) der ve Ma da burdadan ilham alarak böyle bir yola çıkar.
Alibaba.com

3. Ebay

Bu web sitesi e-ticaret amacı ile 1997 yılında Fransız doğumlu İran-Amerika asıllı Pierre Omidyar tarafından kurulmuştur. San Jose kentinde, Auction Web adıyla Lazer Cihaz satışı amacını benimseyerek kurulmuştur. Daha sonra EchoBay ismini almak istesede o yıllarda bir maden şirketinin bu domaini alması sonucu bu günkü adı olan eBay ismini almıştır.
Şuanki değeri 70Milyon $ dır.
eBay.com

4. JD (Jingdong Mall)

1998 yılında Liu Qiangdong tarafından Pekin de kurulmuştur. 2012 yılında İngilizce versiyonu tüm dünyada hızla satış yapmaya başlamıştır.
İlk olarak manyetik optik disk satışı yapmaya başlamış ve zamanla yelpazesini genişletmiştir.
Şuanki Net Değeri 7Milyon civarıdır.
JD.com

5.Tesco

Jack Cohen tarafından perankarde satışına yönelerek açılmıştır. Dünyanın en fazla kar sağlayan üçüncü ve en fazla geliri olan ikinci perakendecisidir. Market ürünlerinden başlayarak dünyanın her yerinde şube açmıştır.
Tesco.com

dunyanin-en-buyuk-e-ticaret-siteleri
dunyanin-en-buyuk-e-ticaret-siteleri

Son Olarak =) 

Tüm E-Ticaret İçerikleri

Daha Fazla Dış Link

Etiketler

Dilek Esmer Baday

TürkWeb®; Web Tasarım ve Seo Optimizasyonu alanında kendini 2007 yılından beri geliştiren, teknolojiyi takip eden, çözüm odaklı bir markadır. Kriz yönetimi uzmanıdır, markanızın bilinirliğini artıran yöntemler uygular. Garantili sonuçlar üretir. İyi bir içerik üreticisidir. Web sitelerinizi teslim etmek isteyeceğiniz en güvenilir adres …

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Tıkla Ara +905422920374
Kapalı