Sanal MağazaE-TicaretPazarlama

Dünyada E-Ticaret Nasıl Şekilleniyor?

Dünyada E-Ticaret Nasıl Şekilleniyor? Türkiye’de E-Ticaret İstatistikleri ve bir e-ticaret sitesi kuracaksanız bazı araştırmalar yapmaya …

Dünyada E-Ticaret İstatistikleri 2020

Kısaca dünya e-ticaret pazarında en çok satılan ve istatistiklere konu olan satış yüzdeleri ile başlayalım:

 • İlk olarak Giyim ve ayakkabı: %31
 • Sonrasında Tüketici elektroniği: %21
 • Bununla Birlikte Güzellik ve bakım: %17
 • Aksesuar ve saat: %11
 • Spor ve hobi: %10
 • Kitap, müzik, medya: %10
 • Oyuncak %9
 • Ev aletleri: %8

Özellikle elektronik aletlerin takip ettiği e-ticaretleri güzellik ve bakım ürünleri devam ettiriyor.

Bununla birlikte satışı yapılabilecek kategorilerin ardı sıra aksesuar, saat, spor ve hobi malzemeleri, kitap medya, oyuncak ve ev aletleri geliyor.

Dünyada E-Ticaret İstatistikleri 2019

2019 yılına baktığımızda; 2014 – 2019 yılları arasında dünya çapındaki perakende e-ticaret satışları rakamları  2014 – 1.336 trilyon dolar. Böylece 2015 – 1.548 trilyon dolar,  2016 – 1.845 trilyon dolar,  2017 – 2.382 trilyon dolar,  2018 – 2.982 trilyon dolar,  2019 – 3.535 trilyon dolar’dır.

Dolayısıyla rakamlara baktığınızda dünya genelinde e-ticaretlerin büyük bir pazarı var. Dijital ticarete geçen firmaların ülkelerine kazandırdığı vergi ve döviz girişini hesaplamak çok da zor değil.

Bilindiği gibi e-ticaret sadece Türkiye değil dünya pazarında yerini almak ile anılıyor. Kısaca E-Ticarette başarıyı yakalamak iyi bir ajans ile çalışmakla mümkün …

Dünyada E-Ticaret Hacmi 2020

Öncelike 2020 sonu itibariyle dünya e-ticaret hacmi 7 trilyon dolara koşuyor. Üstelik bu kadar büyük hacmi nasıl kazandığına sektöre girdiğinizde şahit olmanız mümkün. Hatta hangi işi yapıyor olursanız olun, sadece ürün satışı değil hizmet satışı kolay. Böylece bir hizmet pazarlama ile kazanç elde etmek mümkün olmaktadır.

Özellikle 2019 yılında, dünyada gerçekleşen toplam perakende satışlar içinde e-ticaretin oranı %10’lardaydı. Böylece E-ticarette yaklaşık 4 trilyon dolar harcanmıştı. Pandemiden önce; Çin’de %20, ABD’de %14, Avrupa’da ortalama %12, Türkiye’de ise %6 civarındaydı.

Türkiye’de E Ticaret İstatistikleri 2020

Aslında Türkiye’de pandemi’den önce nüfusun yüzde 20’si internetten alışveriş yapıyordu. Şimdi bu oran 2020 sonu itibariyle %50’lere çıktı. Üstelik evden çalışmanın yoğunlaştığı, eğitimin tamamen uzaktan moda geçtiği bu dönemde internet yaygınlığı çok daha arttı. Türkiye’de evlerden internete erişim oranı %90.4’e yükselti.

Artık nüfusumuzun %79’unun internet erişimi var. İnternete erişenlerin %36,5’u ise çeşitli sıklıklarla internetten alışveriş yapıyor. Türkiye’de 51.731.134 kişinin e-devlet erişimi var. 700 kurum, e-devlet üzerinden sayıları 5.334 hizmet sunuyor.

Türkiye’de nüfusun %62.2’si e-devlet hizmetlerinden istifade eder hale geldi. COVID-19 etkisiyle beraber iç ve dış ticarette e-ticaretin etkin olarak kullanması önem kazandı.

2019’un ilk altı ayında 55,9 milyar TL seviyesinde gerçekleşen e-ticaret hacmi, 2020’nin ilk altı ayında %64 artışla 91,7 milyar TL oldu. 2019 yılında 136 milyar TL olan e-ticaret miktarının bu yılın sonunda 200 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor.

Dünyada E-Ticaret Pazar Büyüklüğü

Dünyanın her yerinde işletmeler e-ticarete geçti. Bu da pazarın olduğundan daha fazla büyümesini sağladı. Sektör farketmeksizin kurulan e-ticaretler satış potansiyelini nasıl yakalıyor gelin bunlara bakalım;

 • Ürün gamınızı geniş tutun.
 • Fiyatlarınızı rekabet oranına göre belirleyin. Müşteriler artık fiyat farklarını karşılaştırıp en uygun fiyatlı ürünü satın almaya gayret ediyor.
 • Sitenizi basit ve kolay anlaşılır şekilde tercih etmelisiniz.
 • Seo altyapısı ile ürünlerinizi ön plana çıkarın. (e-ticarette en önemli husustur.)
 • Seo söz konusu ise normal hosting paketlerini tercih etmeyin. Bir sunucu satın alın.
 • Web sitenizi ve ürünlerinizi sürekli güncel tutun.

Dünyada E-Ticaret İstatistikleri 2018

2018 yılında e-ticaret pazarı hızlı bir yükselme yaşadı. Bunun nedeni yeni e-ticaret yazılımlarındaki önemli güncellemeler ve yenilikler oldu. E-Ticaret yazılımları sürekli kendini geliştiren bir yapıya sahiptir. İhtiyaca göre daha da kapsamlı olmak için çalışmaların 7/24 sürdüğü bir altyapı bulunmaktadır.

Özel günlerde satışlar 2018’de % 6 artarken, yalnızca Siber Pazartesi’de online satışlarda 7.9 milyar doların üzerinde online işlem gerçekleşti (Washington Post)

Amerikalı’ların % 23’ü 2018’de online alışveriş yaptıklarını ve % 11’inin 2019’da online alışverişini artırmayı planladıklarını söylüyor (Brookings)

2018’deki online alışveriş yapan kişilerin % 47’si, ücretsiz gönderimin online satın almayı seçerken belirleyici faktör olduğunu söyledi (Ulusal Perakende Federasyonu)

2018’de 18-34 yaş arası alışveriş yapanların % 78’i bir ürünü ilk kez Facebook’ta bulduğunu söyledi (Axios)

Küresel E-Ticaret

E-Ticaretin küreselliği en sevindirici konu olmakla birlikte dünya ithalat ve ihracat rakamlarına doğrudan etki eden bir yapıdadır. Yayınladığımız e-ticaret web siteleri dünyanın her yerinden erişilebilir olması özelliği ile dudak uçuklatan satışlarla ithalat ve ihracata yön veriyor.

Sıralamalarda ilk sayfada bulunan alışveriş sitelerinin ciroları bu gün dünyanın sayılı sermaye sahiplerini bile şaşırtıyor. E-Ticaretlerin sadece kendi ülkenizde değil yabancı ülkelerde de trafik aldığı artık satış rakamlarından belli olmaya başladı.

Yeni geliştirilen e-ticaret eklentileri web sitelerinizi bütün dillerde görüntülemeye uygun hale getiriyor.

Kredi kartı ile masterpass ve amerikan express sayesinde dünyanın her yerinde tüm web sitelerinden alışveriş hızlı ve kolay hale geldi.
Sizlerinde bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız varsa ve e-ticaret pazar genişliğini farkettiyseniz artık bu pazarda yerinizi alın.

 

dunyada-e-ticaret
dunyada-e-ticaret

 

Tüm E-Ticaret İçerikleri

Daha Fazla Dış Link

Dilek

"Türk Web Bilişim" Kurucusuyum. 1988 yılında Ankara' da doğdum. 2007 yılında ilk reklam ajansımı açtım. Geniş bir kitle tarafından "seo danışmanı" olarak bilinirim. "İmkansızı mümkün kılmaya inanıyorum, çünkü pes etmek hiç eğlenceli değil." diyerek kendi alanımda zor projelere imza attım. Web Site Tasarımı, Seo Uzmanlığı, Reklam, Medya Yönetimi, E-Ticaret, Marka Yönetimi ve Kurumsal Kimlik alanlarında kendimi sürekli geliştirdim. Markanızın bilinirliğini artıran yöntemler uygular, garantili sonuçlar üretirim. İyi bir içerik üretcisi olduğum söylenir. Web sitelerinizi teslim etmek isteyeceğiniz sayılı uzmanlardan biri olarak bilinirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonTıkla Ara : +905422920374